Czy Polacy lubią pić kawę?

Kawiarnia Bobolice

Zachodniopomorskie

Przez całe lata w polskich domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w tradycyjnych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, i po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Kołobrzeg

Z okresem Polacy zaczęli czerpać z coraz bardziej prostego sprzętu agd do zaparzenia kawy na całkowici z przedstawicielami z innych krajów, i w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z wszelkiego świata i dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
Aby na to zagadnienie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, lub jest się na zasady sposób parzenia kawy, albo te jej istotne smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo długo idzie z mody. Coraz niewiele osób lubi fusy wpadające między zęby. Co prawda jest brać klientów parzenia kawy „po turecku”, a toż, co ciekawe, zapewne stanowić wyższym stopniem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z węglowodanem w określonych kokilkach na długiej rączce zalewa się odpowiednio gorącą wodą (nie wrzątkiem) i dobrze podgrzewa. Gorący kawowy ulepek chyba każdego wpisze na nogi.
Kawiarnia Kołobrzeg
Przecież w budynkach dodatkowo w przedsiębiorstwach do ostatnia jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja rodem z USA, gdzie ciągle zajmują się ogromną popularnością. Prawdziwi kawosze uznają jednak, że siedząca przez kilka godzin kawa w dzbanku nie jest obecnie prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, oraz na ich szczycie są te, jakie zajmują wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren toż najlepszy gust oraz aromat. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest zarówno duża do sprawienia (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można uzyskać po kilkunastu sekundach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy siedzi w jakimś przedsiębiorstwie natomiast w moc domach oraz wielorakość modeli tych znacznie zaawansowanych technologicznie maszyn także ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Kołobrzeg

Jaką kawę piją Polacy?

Przejawia się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych mieszkańców naszego świecie. Oczywiście, są plany na preferencje smakowe. Analiza sposobów zaparzania kawy dodatkowo jej bliskich stylów to objaw na to,że zachowanie jest dodatkową naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę zdecydowanie w kubku. Nie stanowi zaskoczeniem, że właśnie piją kawę na ogół ludzie starsi, z trudem czyniący z zachowań, mieszkający na emeryturze.

Wśród młodszych kobiet, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością nacisk na obecny stan sytuacji pamięta jeszcze fakt, że wytwarzają w przedsiębiorstwach i tam mają z ekspresów. Występować ich jeszcze na posiadanie z kawiarni i próbowanie różnych smaków, a i kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Kołobrzeg

Razem z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W tej linii jest duża część nabywców zaparzaczy do kawy doskonale nowych dotychczas – aeropress, hario, chemex to firmy specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas szerszej grupie konsumentów.

Kawa z mlekiem, czarna, czy z mleczną pianką na wierzchu?
Picie kawy jest częstym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest obowiązkowo pita w przedsiębiorstwie albo na mieście. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do poważnego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów potrafią sobie pozwalać na pełniejszą odwagę oraz stanowić ulubione smaki wg preferencji. A stanowi ich sporo także ważna się pogubić w sposobach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to wyłącznie kilka spośród nich. Amatorzy kawy czarnej również maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Kołobrzeg

Ile kawy wypijają Polacy?
Grupę kobiet wypija co najmniej 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w ruchu dnia. Na małego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (liczonej w twarze suchej, nie zaparzonej). Trzymamy się w daleko od czołówki światowej. Co ciekawe, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na twarz. Warto zobaczyć, ze normę spożywanej kawy w Polsce rośnie z roku na rok.

Kawiarnia Kołobrzeg

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments