Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Połczyn-Zdrój

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to zwykły problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem poważnych chorób, zaś w tyle nawet utratą zębów. Niezależnie z odpowiedzialności tej dolegliwości, należy się nią zainteresować i nauczyć środki zaradcze.

Dentysta Golczewo

Obnażanie szyjek zębowych to koniec „odwoływania się” czy te „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na dobę, ale proces tenże jest chory dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada winy i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn potrafi być mnóstwo, choć najczęstsze spośród nich to wiek pacjenta, a też nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to częściowo efekt naturalny, powiązany ze starzeniem się organizmu. Ujawnianie się szyjek zębowych u kobiet po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak dziwnym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż osób.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu bywa często i higiena. Zarówno ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, układający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak także ta przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w wyniku odkładania się płytki nazębnej i czekania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy te „rzucanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący efektem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród ostatniego początku zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie prezentuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy pokazują się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a i na przyjemny i nieprzyjemny smak oraz na kontakt to tradycyjny objaw obnażonych szyjek zębowych. Doświadcza się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o stałym gustu i temperaturze, jak i w kontakcie z trudnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest złe, czuje się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesie odsłoniętych szyjek zębowych przygląda się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta stronę jest niższa z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce z przyczyny powstania problemu, a również z zaawansowania choroby. Zazwyczaj rozpoczyna się ale z zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to główne stany w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi składa się w gabinecie stomatologicznym w punkcie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie przejmuje się je co pół roku.

Potrzebna potrafi stanowić ponad zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych wykorzystuje się miękkich szczoteczek. Ważna istnieje też technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zazwyczaj w zakresie od dziąsła) Właściwie jest używać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie dopuszczają do przesuwania się osadu nazębnego.

Dentysta Golczewo

Warto zaopatrzyć się też w normalne środki do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesie nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Odpowiedzialne są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i ciężkiego, a też słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy i minerały.
Czasami niezbędne jest podanie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe kryje się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa jedynym wyjściem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Golczewo

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments